2018. március 30., péntek

Dawadawa


Párás reggel, kelő nap.



Kávé a kézben, a megszokott csészében, melyet az itt hagyott hátizsákból bányásztam elő. Lassan kavargatom, míg a konténervároska házai között a hat órai "toolbox meeting" felé ballagok. A kiskanál itt nagy érték, talán nekem van egyedül a táborban. Rejtem is, nehogy lába keljen, véletlenül.
Reggel hat
huszonhat

...
Ezt dúdolgatom, bár 26.5°C olvasható a telefonon, de az ugye nem rímelne.



Ma a mítingen a terepi vezetés szabályairól folyik a diskurzus, mindenki bólogat. Sokszor visszatér egy-egy téma, de kell az így reggel, hogy az ember sebességbe tegye az agyát és úgy induljon neki a napnak.
Reggeli után nini mit találok az asztalon, ez az a sárga belű valami, amit tegnap este kóstoltam meg, miután a fiúk elmagyarázták a hogyant és a mikéntet.
A neve: dawadawa



A látástól a vérnyomáson át a cukorbetegségig mindenre jó (szerintem emellett tuti, hogy még a torkodat is tisztíccsa). Megkérdeztem a srácokat:
- Ez hol terem?
- Dawadawa fán - felelték.
Hát... esmét tanultunk valamit.

Mert mit is tudunk Ghánáról?
Kezdjük az utazással.
Először is vízum kell ugye, azt Budapesten simán megkapjuk, ha megfelelünk a megszabott feltételeknek. Nekem könnyű volt, hiszen a nemzeti olajvállalattól kaptam meghívó levelet. Azonban előtte mindenképp kellett szereznem egy sárgaláz elleni oltást, a szép sárga, nemzetközi könyvecskével. Enélkül nem engednek be az országba, ez az, amit a gépből kiszállva először ellenőrizni fognak (és persze ott figyelnek a hőkamerák is, ha valaki lázas lenne...)
A másik fontos dolog a malária elleni védekezés. Van sokféle szer, amit utazás előtt szedni kell már, illetve utazás után is illdomos egy meghatározott ideig. Mindenki maga dönti el azt, hogy mennyit ér a segge, illetve mivel mérgezi magát. Én eléggé sajnálnám elveszíteni az enyémet, ennek ellenére nem vagyok hajlandó gyógyszerrel tömni magam. Így aztán a Malaront választottam, ez a doktornéni szerint akkor is kiöli pár nap alatt a kis genyákat, ha -ne adja a marxista Isten- mégis megbökne egy vérszívó.
Javasolt még a gin, napi legalább 1 decis dózisban, állítólag pár nap után a bőr kipárolgása távol tartja a szúnyogokat. Helyiek szerint megfelelő akár a sör is, vagy bármi más spiritusz, mert egyik sem ér sokat, de legalább jókedvvel leszünk egy darabig. :)

Nahátakkorkéremszépen előre bátrak, föl a gépre Budapesten, le a gépről Accrában (közben azért ne felejtsünk el átszállni sem, mert lemaradunk a potya kajáról).
Hopp, fék!
Azt azért nem árt tudni, hogy bár a hőmérséklet szinte mindig 30-40° fölött van, nyáron május és július között nyakunkon az esős évszak, szóval ha túráskodást tervezünk, vegyük figyelembe.
Tovább!
Accrába érkezvén -egyelőre- busz szállítja el a lelkes utazóközönséget a repülőtér épületéig, ezáltal agép ajtaján a lépcsőre kilépve megkapja mindenki az első benyomást a helyi lélegzési szokásokról. Mert ugye a meleg mellett még pára is akad itt, rendesen. De megy ez fogni, csak ügyeljünk arra, hogy: belégzés, kilégzés, izzad; majd megint belégzés, kilégzés, izzad. Ez az, amit nem szabad abbahagyni, mivel vagy megfulladunk, vagy hőgutát kapunk (a víz pótlásáról mindenki gondoskodjék!).
Miután sárgalázügyileg rendben lévőnek találtattunk, már ott is állunk az útlevélkezelés előtt. Itt szükségünk lesz a repülőgépen osztogatott és általunk ügyesen kitöltött belépési nyomtatványra. Bár szigorúnak tűnik a tartózkodásra vonatkozó rész, egy szállodát beírva simán elfogadják.
A diskurzus angolul folyik majd, az itt a hivatalos, amely egyben összeköti a huszonegynéhány törzsi vagy területi nyelvet is, vagyis a délieket is megértik pl. északon. Már ha mindkét fél beszéli az angolt ugye. (Jópofa nézni a tv-ben egy filmet, amelyben angolul megy az eszmecsere, de falusival átváltanak helyi nyelvre, ilyenkor angol felirattal tudatják a nagyízlésűvel, hogy miről is van nagyba' szó.)
Tipp 1. A fogadó csarnok legtávolabbi végén található egy pult, biznisz, diplomata felirattal, oda kell venni az irányt és hamar átjutunk a formalitásokon.
Tipp 2. A gépen érdemes kérni még egy nyomtatványt, mert majd hazafelé is szükséges lesz egy, és így nem kell majd vacakolni kilépéskor az amúgyis hosszú sor végén.

A következő lépés a csomagok felvétele. Elég gyorsan és flottul megy a dolog, tologató kocsi is akad bőven és ami a legfontosabb, ingyé! Jah kérem, ez egy elmaradott ország...
Ha nem várnak minket, akkor a rengeteg taxi közül választhatunk, persze előre megbeszélve azt, hogy mennyi is lesz az annyi. Általában nem próbálnak meg átverni minket, sőt, a papírok szerint a borravaló sem olyasmi itt, amit elvárnának. Engem pl. egyszer 60 szídiért cipelt el a reptértől a Royal Nickbe a taxis, ami fairnak modható (per pill. 1 szídi kb. 55 jó magyar forintot kóstál).
A reptérről kihajtva szaporán villognak a fejünk fölötti kapukra szerelt kamerák: fotó készül minden kihajtó autóról, ha esetleg el akarna lopni bennünket valaki, lesz proof (már ha elöl ülünk, szóval...).
Nem árt ügyelni arra sem, hogy épp az előző megfontolásból eredő alaposság okán (ejj de belekavarodtam, értse mindenki jól, na!) a vámkezelés (ami általában egy legyintést jelent) előtt/után elkérik a beszállókártyát és ellenőrzik azt, hogy a csomag biléta megegyezik-é a cűgölt csomagra applikált papirossal.

Szállodát mindenki választ magának, általában a napi 50 dollár fölöttiek már jól felszereltek (legalábbis vidéken).

Kajcsizás. Éttermek, útszéli etetőhelyek, esetleg falusi invitálás. Az ország nagy része keresztény, szóval nem különlegesség a jóféle bacon, mint ezen a -majdnem proper- reggelin is látható:



A helyi ételkülönlegességeket is érdemes kipróbálni, ne feledjük: ami meg van sütve, vagy főzve, az nem árthat. Ami mozog, attól óvakodjunk, főleg akkor, ha nagyobb mint mi, vagy nagyobbak a fogai. Esetleg mérgesebb.



(A jóember fején az a fonott izé a standard csirkeszállító alkalmatosság)
Ha esetleg vagyunk olyan elvetemültek, hogy a helyi konyhát kikerüljük, akad etetőhely számunkra akkor is:



Az üzletek is megfelelően ellátottak, szinte mindent megtalálunk itt, amit otthon mondjuk a tecsóban. Sőt, mint látható még a csomagküldés is elérhető (lehet, hogy a DPD-nek ez épp hiányzik?)



A tömegközlekedés a városok között repülővel, busszal, vonattal megoldott, ilyenre azért csak a tökös legények és lányok üljenek föl:



Általános dolgok: Szállodában, terepen, pókokra, szúnyogokra ügyelni, ásványvizet inni, a helyi sört kipróbálni, halat és egzotikus gyümölcsöket enni,hamár itt vagyunk. Bejárni mindent, piacot, vásárt, hegyet, völgyet, tavakat. Ha jól tévedek itt található a föld legnagyobb mesterséges tava, a Volta, melyet főleg két folyó, a Fehér és a Fekete Volta táplál.
Itt épp a Fehér Volta hömpölyög, a hidat újítják, meglehetősen felcseszve ezzel sok-sok ember agyát, mivel nem tököltek a féloldalas lezárással: egybe mindent. Így aztán sok utazó kénytelen kiszállni a járművéből, átballagni a hídon és bérelni egy autót a túloldalon. Vagy kerülni egy bazinagyot, másik híd felé.



Az ország nevezetességei még a tudjukmilyenkorból itt ragadt, és a tengerpart mentén elszórtan húzódó régi erődök sora, valamint a két fő nemzeti park. No és itt sustorog az Atlanti-óceán is, melyet a helyiek valamiért nem nagyon szeretnek. Bárkivel beszélgettem erről, többre tartotta a saját úszómedencéjét mint a természetes vizet. Valami ősi félelem lehet ez... talán nem is a víztől kellett óvakodniuk, hanem a hajóktól... ki tudja, de úgy tűnik, hogy bennük maradt. Nem mennek a tengerbe fürdeni és punktum!

Ha megnéztünk mindent, indulhatunk haza.
Ehhez először is, ki kell tölteni a reptéren a pultokra kihelyezett kilépő kártyát, amely tökre megegyezik a belépővel, tehát ha megfogadtuk a kettes tippet, akkor itt nem kell várakoznunk. Bazi hosszú sort látunk magunk előtt, amely lassan araszol, néha elhúz mellette egy-egy emberke, akit egy sárga láthatósági mellényes vezet. Ilyen szolgáltatást céges népeknek nyújtanak, csuda tudja azt, hogy magánzóként is igényelhető.
Azonban ha biznisz jegyünk van, nyugodtan kerüljük ki a sort, mivel kifelé is él a biznisz/diplomata/crew különkijárat, így nem kell az útlevélkezelésre váró népek lassan kígyózó sorában topognunk és számolgatni az izzadtság cseppeket. Tipp 3. Bátrabbak turista jeggyel is bepróbálkozhatnak, a strázsa (mert van ám olyan is ott) látva az unott fapofát (ezt azért vegyük föl) nagy valószínűséggel nem kéri el a jegyünket. De ha elkéri, akkor is csak annyi történik (most a fapofát értetlenre kell cserélni), hogy átküld a normál sorba, viszont megelőztünk így is egy folyosónyi népet.
Hasonlóképp járhatunk el a személyes ellenőrzésnél is, irány a biznisz sor! Az életben minden 50%-os, vagy bejön, vagy nem!
Az utazás többi része megegyezik a bárhol másutt megszokottal, azért a szúnyogokra még itt is figyeljünk.
A naplemente csodaszép is tud lenni, főleg hazafelé, 12914m magasan:



Persze számomra a tanulás még csak elkezdődött, hiszen a második hónapot kezdem itt, holnapután húsvét lesz nyársra tűzött malaccal, hétfőn pedig kiügetünk krokodilt nézni a krokodilos tóhoz, amely nem messze terül el az egyik szeizmikus vonalunktól. És a falutól, ahova a vizét hordják a lányok és asszonyok.
De addig alszunk még párat, hát: zene!.